Statystyki z różnych źródeł wskazują – Bitcoin znajduje się na skraju długoterminowego wzrostu.
Najnowsze dane z Glassnode ujawniają – w ubiegłym tygodniu na cyfrowych giełdach aktywów pojawiło się prawie 2,6 mln Bitcoinów. Wartość Bitcoinów ponad 31 mld dolarów jest jednak niższa w porównaniu z ubiegłym rokiem (2,8 mln BTC).

Mimo to, wiadomości mogą wyglądać optymistycznie, ponieważ Glassnode sugeruje, że im mniej Bitcoinów jest na giełdzie, tym mniejsza jest presja na sprzedaż.

Wgląd jest najprawdopodobniej zgodny z danymi historycznymi, co wskazuje na to, że inwestorzy wycofują się z giełdy, gdy czują się pewnie w poszczególnych aktywach cyfrowych. Tymczasem przepływ na giełdy wzrasta odpowiednio, gdy aktywa stają się bardziej ryzykowne do utrzymania.

W międzyczasie, Bitcoin Up nadal testuje markę 12.000 dolarów, chociaż spadła ona nieco poniżej 11.800 dolarów w momencie publikacji, według CoinMarketCap. Mimo to, największe na świecie cyfrowe aktywa przewyższają złoto, z którym od końca lipca ma znacząco wysoką dodatnią korelację. Cena Bitcoina wzrosła, podczas gdy złoto nadal walczyło o odzyskanie po tym, jak metal szlachetny doznał największego spadku cen od siedmiu lat w tym miesiącu.

Pozytywna korelacja pomiędzy Bitcoinem a złotem pozostaje dodatnia, jak podaje Skew, co wskazuje, że oba aktywa traktowane są jako magazyn wartości w czasach niepewności ekonomicznej.

W skali szarości widać obiecujący wzrost

Oprócz tego, największa firma zarządzająca inwestycjami w krypto walutach Grayscale opublikowała w tym miesiącu raport, przedstawiający również rosnący dystans w ilości Bitcoins posiadanych przez długoterminowych inwestorów i handlowców.

Co więcej, liczba posiadaczy Bitcoins stale rośnie, według danych Grayscale. Co więcej, wiodąca firma zajmująca się inwestycjami kryptograficznymi uważa, że wzrost liczby monet w posiadaniu posiadaczy oznacza akumulację, która jest uważana za byczy i obiecujący wskaźnik dla Bitcoinów.

Popyt na Bitcoin jest związany z obecną sytuacją gospodarczą, stwierdza raport, ponieważ krypto benchmarkowe jest coraz częściej uważane za magazyn wartości i zabezpieczenie przed inflacją wśród inwestorów instytucjonalnych:

Wśród bezprecedensowych bodźców monetarnych i fiskalnych inwestorzy szukają sposobów na ochronę przed stale rosnącą podażą pieniądza. Ze względu na unikalne cechy Bitcoina – takie jak jego możliwy do zweryfikowania niedobór i podaż, która nie może być kontrolowana przez władze centralne – uważamy, że można go wykorzystać jako magazyn wartości i sposób na uniknięcie tej wielkiej inflacji pieniężnej.

Stosunek zapasów do przepływów

Niedobór Bitcoinu staje się jeszcze bardziej krytycznym czynnikiem w analizie wartości Bitcoinu w skali szarości. Inna metryka, na której opiera się Grayscale, wskaźnik Stock to Flow, również wskazuje przyszły bieg byków dla Bitcoin. Zgodnie z nim, Bitcoin powinien osiągnąć 100.000 dolarów marki w ciągu 5 lat, a nawet rosnąć dalej w przyszłości.

Stock to Flow (S2F) wskaźnik, lub model po raz pierwszy opublikowany na początku 2019 roku, odnosi się do miary niedoboru towarów. Narzędzie analityczne traktuje Bitcoin jako towar jak złoto lub srebro, które ma skończoną podaż. Jest on obliczany poprzez podzielenie istniejącej podaży składnika aktywów przez jego roczny wzrost produkcji.

Podaż Bitcoinu jest ograniczona do 21 milionów i oczekuje się, że ostatni Bitcoin będzie wydobywany do 2140 r., mając na uwadze zmniejszone wynagrodzenie górników co cztery lata. Oznacza to, że niedobór jest w naturze Bitcoin, co już czyni go magazynem wartości i daje wyższy wskaźnik S2F.

Zgodnie z logiką, wyższy wskaźnik S2F wskazuje na niższą nadchodzącą podaż i taką samą lub bardziej prawdopodobną rosnącą wartość aktywa w dłuższej perspektywie.

Zgodnie z tą skalą szarości, popyt na rzadkie aktywa pieniężne, takie jak Bitcoin, powinien dalej rosnąć, jeśli inflacja we wszystkich systemach pieniężnych przyspieszy. Ponadto, największy kryptoński menedżer inwestycyjny przewiduje, że popyt na rzadkie aktywa pieniężne takie jak Bitcoin powinien jeszcze bardziej wzrosnąć, jeśli waluty na całym świecie nadal będą tracić na wartości.